Jak funguje infračervené topení

Infračervené topení funguje na principu vysílání infračerveného záření, které je neviditelné pro lidské oko, ale přenáší teplo na objekty a povrchy, se kterými přichází do kontaktu. Infračervené záření je část elektromagnetického spektra s delšími vlnovými délkami než viditelné světlo. Sálavý článek je ohmická zátěž, vyrobená na bázi uhlíku. Na pracovní teplotu je zahříván elektrickým proudem z rozvodu 230 V. Je tedy v porovnání s většinou jiných elektrických a elektronických zařízení minimálním zdrojem elektrosmogu. Fungování infračerveného záření je založeno na emisi a absorpci elektromagnetického záření tělesy, která mají teplotu nad absolutní nulou. Všechny objekty vyzařují infračervené záření ve formě tepelné energie v závislosti na jejich teplotě. Čím vyšší je teplota tělesa, tím větší je množství a intenzita vyzařovaného infračerveného záření. Infračervené záření je schopné pronikat určitými materiály, jako je sklo a plast, ale je absorbováno jinými materiály, jako je kov nebo tmavé povrchy. Při interakci s materiály může infračervené záření způsobit jejich ohřev. Je třeba poznamenat, že infračervené záření není přímo závislé na teplotě vzduchu, ale na přímém kontaktu s objekty. To umožňuje úsporu energie, protože není nutné zahřívat celý objem vzduchu v místnosti.

Hlavní výhody infračerveného topení

  • Rovnoměrné rozložení tepla: infračervené záření na rozdíl od konvenčních topných systémů nevytváří proudění vzduchu.
  • Snížení proudění prachu a alergenů: infračervené záření nepotřebuje vzduchový proud k vytopení místnosti a tím se snižuje proudění prachu a alergenů.
  • Úspora energii: infračervené záření nepotřebuje ohřívat celý objem vzduchu v místnosti.
  • Rychlá reakční doba: Infračervené topení dosahuje rychlé reakční doby, což znamená, že začne poskytovat teplo okamžitě po zapnutí.
  • Vysoušení vlhkosti: topné infra panely zahřejí zdi na vyšší teplotu, než má okolní vzduch. Dochází proto k vysoušení zdiva, což zabraňuje vzniku plísní.
  • Nevznikají zplodiny: u klasických topení, jako jsou radiátory a krby, je nutná výměna vzduchu, která vede k teplotním ztrátám. U infračervených panelů lze větrání omezit na hygienické minimum.

Vliv infračerveného záření na organismus

Infračervené záření (IR záření) se v medicíně využívá už od 60. let 20. století. Sálavé teplo nejen že ohřívá pokožku, ale stejně jako sluneční paprsky proniká hlouběji do tkáně. Blahodárné účinky IR záření na lidský organismus jsou prokázány a léčba infrazářením je běžně používána v lékařství. IR záření je elektromagnetické záření s delšími vlnovými délkami než viditelné světlo, které není viditelné lidským okem. Existují dva hlavní typy infračerveného záření: blízké infračervené záření (NIR) dálkové infračervené záření (FIR), které vzniká právě při využívání infračervených topných panelů.

Kde lze efektivně využít vliv IR záření na zdraví:

  • Terapeutické aplikace: NIR se často používá v medicíně a fyzioterapii k terapeutickým účelům. Tepelné účinky NIR mohou pomoci uvolnit svalové napětí, zlepšit prokrvení a urychlit hojení tkání. Je využíván například při léčbě svalových a kloubních bolestí, artritidy a zranění.
  • Zlepšení krevního oběhu: NIR může pomoci rozšiřovat cévy a zlepšovat krevní oběh. To může mít pozitivní vliv na dodávání živin a kyslíku do tkání a na odstraňování odpadních látek z těla.
  • Relaxace a pohoda: Exponování těla NIR záření může mít relaxační a uklidňující účinky. Například infračervené sauny jsou oblíbené pro své schopnosti uvolnit svaly, snížit stres a zlepšit spánek.

 

Uvažujete-li o nákupu infrapanelů, může Vám při výběru správného panelu pomoci náš článek.