Nerezový dřez, nebo granitový?

Často opakující se otázka, kterou si kladl téměř každý, kdo rekonstruoval kuchyň.
Čemu dát při svém rozhodování přednost, který dřez je lepší? Pojďme si tedy shrnout výhody a nevýhody nerezových a granitových dřezů, které jsou nedílnou součástí vybavení naší kuchyně.
Nerezové dřezy

Kuchyňské dřezy z nerezové oceli jsou stále nejpoužívanějšími v České republice. V současné době se nabízí široká škála velikostí, tvarů a dokonce i povrchových úprav, které uspokojí i náročné zákazníky. Dřezy z nerezové oceli jsou však obecně levnější variantou, takže pokud máte omezený rozpočet jsou tou nejlepší volbou.  Vzhledem k tomu, že dřezy z nerezové oceli jsou lehčí než granitové, je také způsob jejich instalace jednodušší. Na trhu je obrovský výběr dřezů z nerezové oceli: kulaté, rohové, leštěné, matné aj.

Jednou z nevýhod levných nerezových dřezů je, že jsou obvykle vyrobeny z tenčí nerezové oceli. Díky tomu jsou nejen velice hlučné při vkládání nádobí, ale také náchylnější k promáčknutí a poškrábání. Čím silnější a kvalitnější ocel, tím tišší mytí nádobí bude!

1011_aira3-ed-milieu472-2_111-milieu448-1_medusa-milieu

Výhody:
 • Velmi odolný
 • Obvykle nejlevnější ze všech materiálů
 • K dispozici je mnoho variant provedení
 • Nízká údržba
Nevýhody:
 • Hlučný - čím tenčí je ocel, tím je dřez hlučnější
 • Dřezy s tenkou nerezovou ocelí se pravděpodobně poškrábají
 • Pokud do něj spadne něco těžkého, může se promáčknout
 • Kvalitní nerezové dřezy mohou stát více než granitový dřez
 • Každá kapička a nečistota je na nerezu vidět
Granitové dřezy

Granitové kuchyňské dřezy jsou hitem posledního desetiletí. Díky široké škále dostupných variant a povrchových úprav, v barvách od klasické černé, bílé po světle krémovou a dokonce i růžové, opravdu existuje varianta, která bude vyhovovat každému kuchyňskému dekoru. Granitové kompozitní dřezy, jako jsou dřezy z nerezové oceli, lze upevnit mnoha způsoby, ať už nahoře nebo dole.  Granitové dřezy jsou velice tvrdé a odolné, takže pokud náhodou něco upustíte na umyvadlo, pravděpodobně rozbijete to, co jste upustili, než samotné umyvadlo. Jsou také odolné proti poškrábání a skvrnám, i když to neznamená, že můžete svůj dřez prostě nechat pokrytý špínou a očekávat, že jej budete moci za pár dní otřít a nezůstanou na něm žádné stopy. Doporučujeme nepoužívat silné chemické čistící prostředky (koncentráty). Granitové dřezy jsou obecně dražší než dřezy z nerezové oceli, ale i tak jsou k dispozici kolem 4 tisíc Kč. Očekávejte, že za doručení zaplatíte o něco více, protože jsou při přepravě těžší a křehčí. I když jsou dražší než dřezy z nerezové oceli, rozdíl v kvalitě mezi levnějším a dražším žulovým dřezem není tak velký jako rozdíl v kvalitě mezi levnými a drahými dřezy z nerezové oceli.

61-4_s1000-m987_w-corner-mileue984-2_victory-granitovy-drez-w-turn-kulaty

Výhody:
 • Velice odolný - většina žulových dřezů je odolná vůči teplu, skvrnám a poškrábání
 • Antibakteriální povrch, který se také snadno čistí
 • K dispozici je obrovská škála barev, velikostí a stylů
Nevýhody:
 • Velmi tvrdý povrch, který může poškodit věci, které na něj spadnou
 • Vyžaduje údržbu
 • Těžší než nerezová ocel, takže potřebujete robustnější pracovní desku
 • Křehčí, při přepravě hrozí poškození
Vítěz?

Pokud jste došli až na konec, tak Vám děkujeme za přečtení. Kdo je tedy vítězem tohoto častého sporu?.. Nikdo a přitom oba. Záleží na konkrétní situaci, představě a požadavcích zákazníka, jestli mu do interiéru více sedí černý granit, nebo lesklý nerez. Věříme, že tato stručná příručka Vám alespoň trochu pomůže při rozhodování a vyberete si  produkt kuchyňského vybavení, který Vám bude dělat radost. Třeba to bude jeden z nabídky našeho eshopu Kuchynskatechnika.cz, kde naleznete kvalitní granitové a nerezové dřezy z Německa.

PS: Dejte si pozor na levné nerezové dřezy, u kterých hrozí promáčknutí při spadnutí nádobí a čeká Vás nekonečná údržba.

PS2: Pozor také na tzv. tektonické dřezy a jiné imitace granitu z Asie. Je zde obrovský rozdíl kvality.

Máte otázku? Chcete poradit s výběrem produktu?

Obraťte se na zákaznickou podporu ve všední dny 7-21 hod na live chate,  nebo napište na info@kuchynskatechnika.cz